Breyers, Unilever Reeses Peanut Butter Ice Cream With Reese's Peanut Butter Cup Pieces And A Fudge Swirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.05g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.05g |
| Saturated Fat | 6.08g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 116.84000000000002mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 116.8mg |
| Sugars | 20.27g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coco Choco Nut Ice Cream (Similarity score: 6.63)
- Stuff'd Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 7.42)
- Turkey Hill Stuff'd Denali "original" Moose Tracks Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 7.52)
- Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 8.43)
- Raspberry Cheesecake Ice Cream, Raspberry Cheesecake (Similarity score: 9.59)
- Chocolate And Coffee Ice Cream (Similarity score: 11.46)
- River Valley Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 12.59)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 12.90)
- Real Ice Cream Cookies 'n Cream (Similarity score: 13.10)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Black & Tan (Similarity score: 13.16)
- Ice Cream (Similarity score: 13.33)
- Smorse (Similarity score: 13.85)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 14.73)
- Vanilla Peanut Butter Fudge Premium Ice Cream (Similarity score: 14.91)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 14.99)
Ingredients List
- Milk
- Vegetable Gums
- E407
- Fudge Swirl
- Cream
- Liquid Sugar
- Reese's Peanut Butter Cup Pieces
- Reese's Peanut Butter Swirl
- Whey
- Less Than 2% Of
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)