Coco choco nut ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 5.75g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50.043516100957355% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 121mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 121mg |
| Sugars | 21.84g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Breyers, Unilever Reeses Peanut Butter Ice Cream With Reese's Peanut Butter Cup Pieces And A Fudge Swirl (Similarity score: 6.63)
- Ice Cream (Similarity score: 7.07)
- Turkey Hill Stuff'd Denali "original" Moose Tracks Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 8.12)
- River Valley Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 9.19)
- Stuff'd Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 9.55)
- Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 11.68)
- Breyers, Unilever Breyers, Blasts!, Frozen Dairy Dessert, Birthday Blast (Similarity score: 12.59)
- Raspberry Cheesecake Ice Cream, Raspberry Cheesecake (Similarity score: 12.89)
- It's Your Churn Cookies & Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 13.09)
- Smorse (Similarity score: 13.53)
- Pumpkin Pie (Similarity score: 14.25)
- Caramel Custard (Similarity score: 15.24)
- Caramel Custard (Similarity score: 15.24)
- Real Ice Cream Cookies 'n Cream (Similarity score: 15.34)
- La Menorquina Helado Choco Cookie (Similarity score: 15.98)
Ingredients List
- Milkfat
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavor
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Chocolaty Swirl
- Sugar
- Almond
- Corn Syrup
- Whey
- High Fructose Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)