River Valley Foods Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 49.96389891696751% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 123mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 123mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Smorse (Similarity score: 8.52)
- Coco Choco Nut Ice Cream (Similarity score: 9.19)
- Ice Cream (Similarity score: 9.72)
- It's Your Churn Cookies & Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 10.55)
- Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 11.65)
- Breyers, Unilever Reeses Peanut Butter Ice Cream With Reese's Peanut Butter Cup Pieces And A Fudge Swirl (Similarity score: 12.59)
- Birthday Party Birthday Cake Flavored Reduced Fat Ice Cream With Swirls Of Blue Frosting & Colorful Confetti Sprinkles Layered Between Two Vanilla Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 13.52)
- S M Flickinger Co Inc Smooth & Creamy Ice Cream (Similarity score: 14.34)
- Stuff'd Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 14.69)
- Turkey Hill Stuff'd Denali "original" Moose Tracks Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 14.76)
- Turkey Hill, Turkey Hill Dairy Inc Turkey Hill, Gelato Swirls, Premium Gelato, Caramel Peanut Butter (Similarity score: 15.32)
- Greenfield Ice Cream Llc Greenfield Ice Cream Company, Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 15.33)
- Real Ice Cream Cookies 'n Cream (Similarity score: 15.47)
- Pumpkin Pie (Similarity score: 16.55)
- Raspberry Cheesecake Ice Cream, Raspberry Cheesecake (Similarity score: 16.73)
Ingredients List
- Milkfat
- Cellulose Gum Carrageenan
- Artificial Flavouring
- Skimmed Milk
- Peanut Butter Swirl
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup Sugar
- Whey
- Propylene Glycol Monoester
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)