Ice cream, butter pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 49.96389891696751% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 115mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 115mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Breyers, Unilever Reeses Peanut Butter Ice Cream With Reese's Peanut Butter Cup Pieces And A Fudge Swirl (Similarity score: 8.43)
- Smorse (Similarity score: 9.34)
- Stuff'd Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 9.74)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 10.14)
- Real Ice Cream Cookies 'n Cream (Similarity score: 10.17)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 10.37)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 10.55)
- Vanilla Peanut Butter Fudge Premium Ice Cream (Similarity score: 11.53)
- River Valley Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 11.65)
- Raspberry Cheesecake Ice Cream, Raspberry Cheesecake (Similarity score: 11.68)
- Coco Choco Nut Ice Cream (Similarity score: 11.68)
- Chocolate And Coffee Ice Cream (Similarity score: 11.87)
- Turkey Hill Stuff'd Denali "original" Moose Tracks Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 12.17)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 12.62)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 13.18)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Natural Flavouring
- Salt
- E407
- Cream
- Sugar
- Pecan Nut
- Corn Syrup
- Whey
- Molasses
- E412
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)