Brossard Brossard -mon pain d epices au miel 360g el
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1263kj (302 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1263kj (302 calories/kcal) |
| Fiber | 7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 227.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 228mg |
| Sugars | 39g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brossard Brossard Mon Pain D Epices Special Foie Gras Edit Limitee (Similarity score: 16.56)
- Rocky Mountain Pies Mince Lattice Pie (Similarity score: 29.26)
- Hero Lirea Fibra (Similarity score: 30.14)
- Brossard Brossard Mon Pain D Epices Aux Figues Edition Limitee (Similarity score: 31.44)
- Biscoteria Käsekuchen (Similarity score: 32.32)
- Alipende Bizcochos De Soletilla (Similarity score: 32.83)
- Right Start Banana Mini Muffin Loaf (Similarity score: 32.98)
- U Saveurs, U Crêpes De Froment Saveurs (Similarity score: 33.41)
- La Filo Bizcochos De Soletilla Lafilo (Similarity score: 34.18)
- Crêpes De Froment (Similarity score: 34.26)
- Racine Danish Kringles Racine Danish Kringles, Kringle, Raspberry (Similarity score: 35.14)
- Double Chocolate Truffle Filled Cake (Similarity score: 35.45)
- Barbara’s Puffins (Similarity score: 36.21)
- Vondelmolen Pain D'epice (Similarity score: 36.36)
- Racine Danish Kringles Kringle (Similarity score: 36.81)
Ingredients List
- Rye Flour
- Pea Fiber
- Sugar
- Salt
- Colza Oil
- Flavouring
- Preservative
- Mixed Spices
- Glucose Fructose Syrup
- Water
- Honey
- Malted Wheat Flour
- Caramelised Sugar
- Raising Agent
- E450
- Potato Fibre
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)