Brossard Brossard - mon pain d epices aux figues edition limitee
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1277kj (306 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1277kj (306 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 224.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 224mg |
| Sugars | 37g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hero Lirea Fibra (Similarity score: 23.33)
- Casino Pain D'épices Spécial Foie Gras Aux Figues Séchées (Similarity score: 24.47)
- Brossard Brossard Mon Pain D Epices Special Foie Gras Edit Limitee (Similarity score: 26.08)
- The Father's Table Llc The Father's Table, Fluffy Vanilla Cake Roll, Mixed Berry (Similarity score: 28.43)
- The Father's Table L L C Mango Roll (Similarity score: 28.86)
- Lotus Pain D'épices (Similarity score: 30.22)
- Brossard Brossard Mon Pain D Epices Au Miel 360g El (Similarity score: 31.44)
- La Vie Claire Véritable Pain D'épices De Dijon (Similarity score: 32.60)
- Mulot & Petitjean Pain D'épice De Dijon Bio (Similarity score: 32.60)
- Les Maîtres Confiseurs Pain D'épices Abricots & Amandes (Similarity score: 34.36)
- Rivercote Ontbijtkoek (Similarity score: 34.48)
- Vondelmolen Pain D'epice (Similarity score: 37.66)
- Pain D'épices Abricots Et Amandes (Similarity score: 37.69)
- Top Budget,intermarché Pain D'épices (Similarity score: 38.71)
- Naked, Udi's Naked Cupcakes (Similarity score: 38.84)
Ingredients List
- Glucose Fructose Syrup
- Salt
- Sugar
- Colza Oil
- Flavouring
- Mixed Spices
- Preservative
- Potato Fibre
- Pea
- Malted Wheat Flour
- Rye Flour
- Water
- Rye Bran
- Caramelised Sugar
- Rice Flour
- Raising Agent
- E450
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)