Organic cookies & cream ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1057kj (253 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1057.0kj (253 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.2631578947368g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.26g |
| Saturated Fat | 7.3684210526316g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333335446% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 136.84210526316002mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136.8mg |
| Sugars | 25.263157894737g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italian Style Frozen Dessert Gelato, Sea Salt, Caramel (Similarity score: 9.63)
- Farmhouse Turtle Pie Butter Pecan Premium Ice Cream Swirled With Sea Salt Caramel And Coated Pecans (Similarity score: 10.38)
- Butterscotch Ice Cream With Butterscotch Pieces And A Toffee Flavored Ribbon, Butterscotch Toffee (Similarity score: 11.49)
- The Berry Best Smoothie Company Ltd Pie In The Sky Bakery, Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 11.85)
- Pie In The Sky Barkery Cheesecake (Similarity score: 11.85)
- Pie In The Sky Bakery Strawberry Cheesecake (Similarity score: 11.85)
- Deep, Perry's Ice Cream Co Inc Deep Sea Treasure Premium Ice Cream (Similarity score: 12.86)
- Tres Pupusas Llc Cheesecake (Similarity score: 14.23)
- Holiday Gingerbread Cookie Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.69)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 15.05)
- Dulce De Leche Cream Cake (Similarity score: 15.91)
- Kroger Cheesecake (Similarity score: 16.18)
- Pb 'n Cones Vanilla Flavored Ice Cream Peanut Butter Swirls Dipped Cone Pieces, Pb 'n Cones (Similarity score: 16.81)
- Brown Butter Bourbon Truffle Premium Ice Cream (Similarity score: 17.09)
- Almond With Salted Caramel Swirls & Pieces Of Almond Brittle Non Dairy Frozen Dessert, Caramel Almond Brittle (Similarity score: 17.61)