By Sainsbury's Cheese & onion rolls
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 50.67567567567567% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.7% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 2.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toupagel 2 Tartes Individuelles Gourmandes Aux 3 Fromages (Similarity score: 12.25)
- No Sugar Added Crumble Pie (Similarity score: 13.19)
- Apple Blossoms (Similarity score: 21.65)
- Patties (Similarity score: 21.96)
- Biocoop Cappelletti Au Chèvre (Similarity score: 22.06)
- The Ravioli Store, All Natural Handmade Ravioli, Aged Goat Cheese (Similarity score: 22.36)
- Yuksel Yuksel Lipie Turcească (Similarity score: 23.09)
- Wellsley Farms Al Dente Rainbow Pasta Filled With A Gourmet Blend Of Aged Romano & Parmesan, Ricotta, Asiago And Fontina Cheeses Tortellini, Rainbow (Similarity score: 24.20)
- Horneaditos Pan Perro (Similarity score: 24.73)
- Lustucru Leerdammer Ravioli Au Fromage (Similarity score: 25.14)
- Pie (Similarity score: 26.71)
- Auchan Crème Fraîche Entière Épaisse (30% Mg) (Similarity score: 29.13)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 29.40)
- Patisserie De L'artigault Tourteau Fromagé Artisanal (Similarity score: 29.46)
- Su Sabor Torta Negra Envinada Black Fruit Cake (Similarity score: 29.64)