Cajeta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 1.67g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 50.150150150150154% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.2% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 117mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 117mg |
| Sugars | 33.33g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- A Joaninha Dois,pastelerias Padarias Unités De Pâtisseries À La Crème (pastel De Nata) (Similarity score: 13.91)
- Mercadona Tarta De Leche Condensada Y Galleta Descatalogado (Similarity score: 19.53)
- Yumbana Shoppe Key Lime Pie (Similarity score: 19.77)
- Mackays Lime Curd (Similarity score: 21.01)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 24.59)
- Les Comtes De Provence Confiture De Lait (Similarity score: 26.74)
- Magnum, Unilever Ice Cream Bars (Similarity score: 28.29)
- 7 Eleven Mint Ice Cream With Fudge Ribbon And Chocolate Cookies Pieces, Mint Cookies 'n Cream (Similarity score: 28.53)
- Talenti Peanut Butter Vanilla Fudge Gelato Layers, Peanut Butter Vanilla Fudge (Similarity score: 28.60)
- Crous Languedoc Roussillon Tarte Passion Meringuée (Similarity score: 29.08)
- Fauchon L Intense Chocolat (Similarity score: 29.11)
- Esselunga Cono Alla Panna (Similarity score: 29.48)
- Lemon Cake Roll With Creme Filling, Lemon Creme (Similarity score: 29.58)
- Milsani Milsani Profiteroles (Similarity score: 30.21)
- Ringo,sammontana Ringo (Similarity score: 30.53)
Ingredients List
- Cow S Milk
- Sugar
- Glucose
- Bicarbonate
- Potassium Sorbate As Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)