Yumbana Shoppe Key Lime Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 5.71g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 61.463939720129176% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 121mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 121mg |
| Sugars | 35.71g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 35.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lemon Cake Roll With Creme Filling, Lemon Creme (Similarity score: 15.12)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 15.98)
- Ringo,sammontana Ringo (Similarity score: 17.98)
- Les Comtes De Provence Confiture De Lait (Similarity score: 18.81)
- Mercadona Tarta De Leche Condensada Y Galleta Descatalogado (Similarity score: 18.86)
- French Silk Pie French Silk Chocolate Ice Cream; Whipped Creme & Fudge Swirls; Dark Chocolate Flakes; Pie Pieces; Dark Chocolate Curls; Chocolaty Fudge Bunnies (Similarity score: 19.73)
- Cajeta (Similarity score: 19.77)
- Esselunga Cono Alla Panna (Similarity score: 20.66)
- Milsani Milsani Profiteroles (Similarity score: 21.25)
- Lidl Gelatelli, Erdbeer Crisp (Similarity score: 23.06)
- Carrefour Profiteroles Au Cacao (Similarity score: 23.12)
- A Joaninha Dois,pastelerias Padarias Unités De Pâtisseries À La Crème (pastel De Nata) (Similarity score: 23.18)
- Mackays Lime Curd (Similarity score: 23.59)
- Magnum, Unilever Ice Cream Bars (Similarity score: 24.31)
- Pandoro Con Crema Al Limone (Similarity score: 24.46)
Ingredients List
- Sweetened Condensed Milk
- Brown Cane Sugar
- Water
- Natural Vanilla Extract
- Cinnamon
- Salt
- E415
- E412
- Lime Juice
- Sour Cream
- Butter
- Honey
- Tapioca Starch
- Brown Rice Flour
- Sorghum Flour
- Potato Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)