Esselunga Cono alla panna
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 17 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Metro Chef Tarte Aux Poires, Amandes, Chocolat (Similarity score: 8.30)
- Pandoro Con Crema Al Limone (Similarity score: 9.46)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 10.03)
- Nestle,extrème,mystère Le Mystère Créations Caramel Beurre Salé Éclats De Macaron (Similarity score: 10.45)
- Sundae Ice Cream Cone (Similarity score: 13.08)
- Nutty Buddy Sundae Cones (Similarity score: 15.03)
- Custard (Similarity score: 15.43)
- Klein's Real Kosher Classic Treat Ice Cream Nutty Cone (Similarity score: 16.08)
- Hacendado Glace Chocolate Cookies (Similarity score: 17.88)
- Love Some Celebration Ice Cream Cake, Chocolate, Chocolate (Similarity score: 19.00)
- Caramel Cone Ice Cream (Similarity score: 19.73)
- Yumbana Shoppe Key Lime Pie (Similarity score: 20.66)
- Carrefour Profiteroles Au Cacao (Similarity score: 20.73)
- Chica Bella Inc Dolce Kitchen, Alfajor Dulce De Leche Cookies (Similarity score: 21.08)
- Mousse Au Chocolat Au Lait, Bol De (Similarity score: 21.47)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Egg Yolk
- Emulsifier
- Thickener
- Flavouring
- Pasteurized Creme Fraiche
- Neapolitan Wafer
- Sugar
- Glucose Syrup
- Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)