I. Epstein & Sons Inc. Sardines In Olive Oil
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 984kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 984kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 25.882352941176g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 25.88g |
| Saturated Fat | 3.5294117647059g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 24.999999999999293% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Labeyrie Cuisses De Canard Farcies Cèpes Et Armagnac (Similarity score: 10.24)
- Season Sardines (Similarity score: 12.41)
- Bela Lightly Smoked Portuguese Sardines In Lemon Flavored Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 15.11)
- Currimar Lomos De Bonito Del Norte En Aceite De Oliva Ecológico (Similarity score: 15.30)
- The Co Operative Mackerel Fillets In Brine (Similarity score: 16.48)
- Cuisse De Poulet Avec Dos (Similarity score: 17.22)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 17.22)
- Peñalabra Jamon Serrano Reserva (Similarity score: 21.72)
- Pain Vitalité Sans Gras Et Sans Sucre (blé Entier) (Similarity score: 21.97)
- Auchan Carpaccio Pesto (Similarity score: 22.01)
- Pole Ans Line Caught, Solid White Albacore Tuna In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 22.02)
- Simply Balanced, Target Corporation Wild Albacore Tuna In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 22.02)
- Sainsburys 4 Cheese & Ham Chicken Kievs (Similarity score: 22.52)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Douceur Des Bastides (Similarity score: 23.06)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Douceur Des Bastides (Similarity score: 23.06)
Ingredients List
- Sardine
- Olive Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)