Filet de canard
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 33.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.2% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Garlic Chicken Kievs (Similarity score: 16.24)
- Cuisse De Poulet Avec Dos (Similarity score: 18.28)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 18.28)
- Labeyrie Cuisses De Canard Farcies Cèpes Et Armagnac (Similarity score: 19.49)
- La Ferme Du Colombier Pate De Lapin (Similarity score: 19.58)
- André Krief Burger Au Veau (Similarity score: 21.32)
- Pâté De Campagne Au Gris De Toul (Similarity score: 21.48)
- Pâte De Campagne Au Vin Gris Des Côtes De Toul (Similarity score: 21.48)
- Season Sardines (Similarity score: 22.04)
- Callipo Filetti Di Tonno Con Cuori Di Carciofi (Similarity score: 22.76)
- Terrine Campagnarde Forestière (Similarity score: 24.54)
- Peñalabra Jamon Serrano Reserva (Similarity score: 27.06)
- I Epstein & Sons Inc Sardines In Olive Oil (Similarity score: 27.44)
- Migros Beignets De Filets De Féra (Similarity score: 27.56)
- L’étal Du Boucher Côtes D’agneau (Similarity score: 28.08)