calvo Sardinas en aceite de oliva bajo en sal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 3.3g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 14.347826086956522% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Calvo Sardinillas En Aceite De Oliva Bajo En Sal Calvo Pack 2 Latas (Similarity score: 0.00)
- Calvo Sardinillas En Aceite De Oliva (Similarity score: 0.00)
- Yayla Lenteja Roja (Similarity score: 18.13)
- Essential Everyday Ultra Thin Pizza Crust (Similarity score: 26.56)
- Spartan Spartan, Ultra Thin Pizza Crust, Original (Similarity score: 26.56)
- Up&go Up & Go Breakfast Wholegrain Oats Banana & Honey (Similarity score: 28.55)
- Dragonfly Organic Tofuburgers (Similarity score: 28.77)
- La Quiberonnaise Filets D'esturgeon (Similarity score: 29.24)
- L'italie Des Pâtes Tagliatelle Aux Œufs (Similarity score: 29.59)
- Tréo Linguine (Similarity score: 30.23)
- Veda Life Veda Life, Kichari Rice Mix (Similarity score: 30.48)
- La Pasta Di Angelo Spaghetti (Similarity score: 30.81)
- La Pasta Di Angelo Tagliatelle (Similarity score: 30.81)
- La Pasta Di Angelo Spaghetti (Similarity score: 30.81)
- Auchan Pâtes À Lasagne (Similarity score: 31.55)