Cap Océan Rillettes de saumon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 1.03 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.03 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 8.717948717948717% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8.7% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 292mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 292mg |
| Sugars | 0.83g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.83g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cap Ocean Rillettes De Saumon (Similarity score: 4.07)
- Cap Ocean Rillettes De Saumon (Similarity score: 13.34)
- Les Snorôs Gaufres Aux Légumes Aux Baies Nordiqurs (Similarity score: 18.99)
- Mercadona Focaccia De Remolacha Descatalogado (Similarity score: 19.40)
- Birds Eye Gluten Free 2 Southern Fried Chicken In Breadcrumbs (Similarity score: 20.01)
- Falafel (Similarity score: 20.31)
- Sill Gratin De Poisson (Similarity score: 20.51)
- Warburton White Cob With Sourdough (Similarity score: 20.79)
- Garlic Bagels, Garlic (Similarity score: 20.99)
- Onion Bagels (Similarity score: 21.11)
- Esselunga Equilibrio,esselunga Burger Vegetali Fave Quinoa E Curcuma (Similarity score: 21.55)
- Seelachsfilet Im Bierteig (Similarity score: 21.79)
- Le P'tit Chicken & Fries (Similarity score: 21.92)
- Red Pepper Houmous (Similarity score: 21.99)
- Swai Tenders (Similarity score: 22.23)
Ingredients List
- Salmon
- Lemon Powder
- Wheat Fiber
- Tarragon
- Water
- Colza Oil
- Starch
- Whey Protein
- Mustard
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)