Les Snorôs Gaufres aux légumes aux baies nordiqurs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 9.5238095238095g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.52g |
| Saturated Fat | 1.1904761904762g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.50000000000013% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 285.714285714288mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 285.7mg |
| Sugars | 4.7619047619048g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Starbucks Sure As Eggs Is Eggs (Similarity score: 16.01)
- Corte Del Gusto Caramella Tomate Et Mozzarella Corte Del Gusto (Similarity score: 16.52)
- Asda White Big Eat Rolls (Similarity score: 17.61)
- Red Pepper Houmous (Similarity score: 17.65)
- Cap Ocean Rillettes De Saumon (Similarity score: 18.56)
- Delhaize Salade D'oeufs (Similarity score: 18.60)
- Cap Océan Rillettes De Saumon (Similarity score: 18.99)
- Country Harvest Grains + Fibres With Chia Loaf (Similarity score: 19.09)
- Sill Gratin De Poisson (Similarity score: 19.66)
- La Coca,rodrigues,pascual Y Cia S L Calamars Dans Leur Encre (Similarity score: 19.79)
- La Coca,rodrigues,pascual Y Cia S L Calamares En Salsa Americana (Similarity score: 19.79)
- Le P'tit Chicken & Fries (Similarity score: 20.27)
- Chicken Tandori Wrap (Similarity score: 21.30)
- Warburton White Cob With Sourdough (Similarity score: 22.16)
- Krájený Houskový Knedlík (Similarity score: 22.23)