Cappuccino chocolate chip coffee ice cream with chunks of dark chocolate, cappuccino chocolate chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.48g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.48g |
| Saturated Fat | 8.96g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 75.04187604690118% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 90mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 90mg |
| Sugars | 19.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Purple Power Ice Cream (Similarity score: 8.76)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 10.05)
- Frozen Peppermint Hot Chocolate Dark Chocolate And Peppermint Ice Cream With Chocolatey Chips, Frozen Peppermint Hot Chocolate (Similarity score: 11.39)
- Vanilla Ice Cream With Fudge (Similarity score: 12.49)
- Mint With Fudge Truffles & Chocolate Cookies Light Ice Cream, Chocolate Cookie Enlightenmint (Similarity score: 13.38)
- Royal Preparat Per Gelat De Vainilla Amb Oreo (Similarity score: 13.84)
- Tarte Normande (Similarity score: 14.88)
- Tarte Normande Au Beurre D'isigny Aoc (Similarity score: 14.88)
- Alden's Organic Chocolate Ice Cream (Similarity score: 15.00)
- Mint Chocolate Chip Mint Ice Cream With Fudge Flakes, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 15.21)
- Friendly's Nutty Caramel Cone (Similarity score: 17.46)
- Super Premium Vanilla Ice Cream With A Caramel Ripple Dipped In A Chocolate Praline Coating Bars, Caramel Praline (Similarity score: 17.93)
- Mint Chocolate Chip (Similarity score: 18.14)
- Rite Aid Corporation Thirfty, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 18.45)
- French Vanilla Flavored Old Fashioned Ice Cream (Similarity score: 18.55)
Ingredients List
- Milk
- E466
- E471
- E412
- E516
- E433
- E407
- Cream
- Sugar
- Chocolate Chunks
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Whey
- Coffee Extract Made With 100% Columbian Coffee
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)