Rite Aid Corporation Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.48g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.48g |
| Saturated Fat | 8.96g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 75.04187604690118% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 97mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 97mg |
| Sugars | 19.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cappuccino Chocolate Chip Coffee Ice Cream With Chunks Of Dark Chocolate, Cappuccino Chocolate Chip (Similarity score: 10.05)
- Purple Power Ice Cream (Similarity score: 10.57)
- Royal Preparat Per Gelat De Vainilla Amb Oreo (Similarity score: 11.60)
- Tarte Normande Au Beurre D'isigny Aoc (Similarity score: 12.35)
- Tarte Normande (Similarity score: 12.35)
- Vanilla Ice Cream With Fudge (Similarity score: 14.11)
- Frozen Peppermint Hot Chocolate Dark Chocolate And Peppermint Ice Cream With Chocolatey Chips, Frozen Peppermint Hot Chocolate (Similarity score: 15.26)
- Chocolate Marshmallow Ice Cream With A Creamy Marshmallow Swirl, Chocolate Marshmallow (Similarity score: 15.62)
- Cinnamon Ice Cream (Similarity score: 16.59)
- Auchan Cheesecake Au Citron (Similarity score: 16.82)
- Mint With Fudge Truffles & Chocolate Cookies Light Ice Cream, Chocolate Cookie Enlightenmint (Similarity score: 16.97)
- Netto Buche Glacée 3 Chocolats (Similarity score: 17.55)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 19.16)
- Leader Price Cheesecake Au Citron (Similarity score: 19.47)
- Magnum Magnum Double Salted Caramel (Similarity score: 20.00)
Ingredients List
- Cream
- Artificial Emerald Green Color
- Skimmed Milk
- Water
- Sugar
- Corn Syrup
- Chocolate
- Whey
- Stabiliser
- Natural And Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)