Tarte Normande Au Beurre D'isigny Aoc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 933kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 933kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 8.4g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Normande (Similarity score: 0.00)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 12.35)
- Vanilla Ice Cream With Fudge (Similarity score: 12.67)
- Cappuccino Chocolate Chip Coffee Ice Cream With Chunks Of Dark Chocolate, Cappuccino Chocolate Chip (Similarity score: 14.88)
- Mint With Fudge Truffles & Chocolate Cookies Light Ice Cream, Chocolate Cookie Enlightenmint (Similarity score: 14.96)
- Cinnamon Ice Cream (Similarity score: 15.89)
- Mint Chocolate Chip (Similarity score: 16.06)
- La Laitière,nestlé Crème Dessert Craquante Chocolat (Similarity score: 16.43)
- Food Club Chocolate Chip Cookie Dough Premium Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 16.62)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 17.48)
- Ice Cream Cups (Similarity score: 18.01)
- Chocolate Marshmallow Ice Cream With A Creamy Marshmallow Swirl, Chocolate Marshmallow (Similarity score: 18.55)
- Edy's, Frozen Custard, Mint Cookies N' Cream (Similarity score: 18.80)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 18.88)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 18.94)