Market Pantry Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 71.40204271123491% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Caramel Caribou Premium Ice Cream, Denali Caramel Caribou (Similarity score: 7.45)
- Nestle Kit Kat Drumstick (Similarity score: 7.88)
- Ice Cream (Similarity score: 8.45)
- Food Club Death By Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 8.69)
- Ice Cream (Similarity score: 8.78)
- Ice Cream (Similarity score: 10.47)
- Ice Cream (Similarity score: 10.47)
- Albertsons Ice Cream (Similarity score: 10.56)
- Chocobó Quescrem (Similarity score: 10.93)
- Ice Cream, Rich Chocolate (Similarity score: 11.00)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.01)
- Coop,qualité & Prix Glace Double Crème Vanille Bourbon (Similarity score: 11.18)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.54)
- Glace Vegetale A La Noix De Coco (Similarity score: 11.55)
- Giant Eagle Ice Cream, Chocolate Fudge (Similarity score: 11.64)
Ingredients List
- Milkfat
- Colour
- E330
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Sugar
- Corn Syrup
- Chocolate Flavored Chips
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Raspberry Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)