Market Pantry Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 71.40204271123491% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 85mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 85mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream With Blueberry Cheesecake (Similarity score: 0.00)
- Giant Eagle Ice Cream, Chocolate Fudge (Similarity score: 4.16)
- Quality Chekd Dairies Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 4.95)
- Caramel Caribou Premium Ice Cream, Denali Caramel Caribou (Similarity score: 5.34)
- Target Stores Triple Chocolate Gelato (Similarity score: 9.35)
- Land O Sun Dairies Llc Premium Ice Cream (Similarity score: 9.73)
- Nestle Kit Kat Drumstick (Similarity score: 10.08)
- Birthday Vanilla Frosting Flavored Ice Cream Swirled With Cake Pieces & Candy Sprinkles Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 10.18)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.28)
- Ice Cream (Similarity score: 10.28)
- Candy Jar Crunch Premium Ice Cream (Similarity score: 10.28)
- Ice Cream (Similarity score: 10.51)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 10.84)
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 11.65)
- Chocobó Quescrem (Similarity score: 11.72)
Ingredients List
- Milkfat
- Natural Flavouring
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Green Mint Flakes
- Chocolate Flavored Flakes
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)