Caramel cheesecake pecan light ice cream, caramel cheesecake pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 5.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.06g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.06g |
| Saturated Fat | 5.29g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 49.95278564683664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 6 |
| Sodium | 94mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 94mg |
| Sugars | 15.29g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Smart Ones Sundae (Similarity score: 14.74)
- Breyers, Unilever Gelato Indulgences (Similarity score: 15.29)
- Rite Aid Corporation Thrifty, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 15.33)
- Krispy Kreme Doughnuts (Similarity score: 15.61)
- Friendly's Friendly's, Premium Ice Cream, Coffee Cookie Crumble (Similarity score: 19.07)
- Big Y Coffee Cookie Crumble Coffee Ice Cream With Chunks Of Chocolate Creme Sandwich Cookies, Coffee Cookie Crumble (Similarity score: 19.07)
- Cookies 'n Cream Vanilla Ice Cream With Chunks Of Sandwich Cookies, Cookies 'n Cream (Similarity score: 19.91)
- Ice Cream Cups (Similarity score: 20.75)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 21.01)
- Frozen Almond Milk Dessert (Similarity score: 21.47)
- Ice Cream Cups (Similarity score: 21.54)
- Acme Fresh Market Birthday Cake Batter Flavored Ice Cream With Multicolored Sprinkles And Blue Marshmallow Swirl, Birthday Cake (Similarity score: 21.55)
- Albertson's Albertson's, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 21.69)
- Friendly's Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 21.71)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 21.85)
Ingredients List
- Ultra Filtered Nonfat Milk
- Quinoa
- Steamed Chickpea Flour
- Cocoa Powder Unsweetened Chocolate
- Lemon Juice
- Stevia Leaf Extract
- Natural Fla
- Sugar
- Cream
- Wheat Flour
- Pecan Nut
- Inulin
- E968
- Coconut Oil
- Contains 2% And Less Of Hemp Protein
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)