Caramel ice cream topped with caramel sauce, caramel filled cows and chocolaty chunks cow tracks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.59g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.59g |
| Saturated Fat | 7.76g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 69.22390722569133% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.2% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 138mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 138mg |
| Sugars | 26.72g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.72g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hudsonville, Hudsonville Creamery & Ice Cream Co Chocolate Mousse Ice Cream With Dark Chocolate Flakes (Similarity score: 11.86)
- Butterscotch Ice Cream With Butterscotch Pieces And A Toffee Flavored Ribbon, Butterscotch Toffee (Similarity score: 13.88)
- Cheesecake Ice Cream With Strawberry Sauce Swirl (Similarity score: 16.09)
- Little Moons Mochi Glacé Caramel Beurre Salé (Similarity score: 16.42)
- Rolo,nestlé Rolo (Similarity score: 16.77)
- Oregon Ice Cream Llc Organic Ice Cream Sandwich (Similarity score: 18.94)
- Julie's Julie's, Organic Vanilla Ice Cream Sandwich (Similarity score: 18.94)
- Phin & Phebes Ice Cream, Toasted Green Tea (Similarity score: 20.43)
- Purple Cow, Meijer Inc Purple Cow, Premium Ice Cream, Cookie Butter (Similarity score: 20.76)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 20.76)
- Unes Strudel Di Mele (Similarity score: 20.96)
- Real Premium Salted Caramel & Truffles Ice Cream, Salted Caramel & Truffles (Similarity score: 20.96)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 21.35)
- Thiriet Éclairs Au Café (Similarity score: 21.50)
- Slice Mmms Traditional Ice Cream Roll (Similarity score: 22.00)
Ingredients List
- Ice Cream
- E516
- E410
- E407
- E150
- Condensed Skimmed Milk
- Water
- Sugar
- Cream
- Butter
- Salt
- Sweet Cream Buttermilk
- E401
- E415
- E471
- Natural Flavouring
- E440a
- E500ii
- Sodium Citrate
- Caramel Filled Chocolaty Cows
- Coconut Oil
- Corn Syrup
- Sugar
- Sweetened Condensed Milk
- Skimmed Milk
- Milk
- Cocoa Processed With Alkali
- Heavy Cream
- Butter
- Palm Kernel Oil
- Soya Lecithin
- Natural And Artificial Flavouring
- Salt
- Corn Syrup
- Chocolaty Chunks
- Coconut Oil
- Cocoa
- Cocoa
- Butterfat
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- Whey
- Butter Caramel Flavor
- High Fructose Corn Syrup
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)