Cheesecake ice cream with strawberry sauce swirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 144mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 144mg |
| Sugars | 26.25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hudsonville, Hudsonville Creamery & Ice Cream Co Chocolate Mousse Ice Cream With Dark Chocolate Flakes (Similarity score: 6.90)
- Thiriet Éclairs Au Café (Similarity score: 8.21)
- Cookies 'n Cream Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 10.41)
- Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 11.50)
- Mini Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 11.50)
- Hill Country Fare Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 11.50)
- Carrefour Entremets Noisette (Similarity score: 14.61)
- Butterscotch Ice Cream With Butterscotch Pieces And A Toffee Flavored Ribbon, Butterscotch Toffee (Similarity score: 14.78)
- Italian Style Frozen Dessert Gelato, Sea Salt, Caramel (Similarity score: 15.47)
- Caramel Ice Cream Topped With Caramel Sauce, Caramel Filled Cows And Chocolaty Chunks Cow Tracks (Similarity score: 16.09)
- Markets Of Meijer Pie (Similarity score: 17.15)
- Little Moons Mochi Glacé Caramel Beurre Salé (Similarity score: 17.29)
- Vanilla Cake & Cookie Dough Frozen Dessert, Vanilla (Similarity score: 17.70)
- Julie's Organic Juliette Sandwiches (Similarity score: 17.98)
- Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 18.78)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Strawberry Swirl
- Cheesecake Base
- Egg Yolk
- E160b
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)