Butterscotch ice cream with butterscotch pieces and a toffee flavored ribbon, butterscotch toffee
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 8.41g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 64.29663608562691% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 17 |
| Sodium | 140mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 25.23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 11.49)
- Hudsonville, Hudsonville Creamery & Ice Cream Co Chocolate Mousse Ice Cream With Dark Chocolate Flakes (Similarity score: 12.48)
- Deep, Perry's Ice Cream Co Inc Deep Sea Treasure Premium Ice Cream (Similarity score: 13.86)
- Caramel Ice Cream Topped With Caramel Sauce, Caramel Filled Cows And Chocolaty Chunks Cow Tracks (Similarity score: 13.88)
- Farmhouse Turtle Pie Butter Pecan Premium Ice Cream Swirled With Sea Salt Caramel And Coated Pecans (Similarity score: 13.98)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 14.20)
- Cheesecake Ice Cream With Strawberry Sauce Swirl (Similarity score: 14.78)
- Almond With Salted Caramel Swirls & Pieces Of Almond Brittle Non Dairy Frozen Dessert, Caramel Almond Brittle (Similarity score: 15.19)
- Italian Style Frozen Dessert Gelato, Sea Salt, Caramel (Similarity score: 15.37)
- Holiday Gingerbread Cookie Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.95)
- Dulce De Leche Cream Cake (Similarity score: 17.88)
- Julie's Julie's, Organic Vanilla Ice Cream Sandwich (Similarity score: 19.29)
- Oregon Ice Cream Llc Organic Ice Cream Sandwich (Similarity score: 19.29)
- Rolo,nestlé Rolo (Similarity score: 19.63)
- Nestlé Sandwich Vainilla (Similarity score: 20.05)
Ingredients List
- Cream
- Emulsifier
- E471
- E412
- E407
- E433
- Toffee Flavored Ribbon
- Skimmed Milk
- Sugar
- Butterscotch Candies
- Corn Syrup
- Butterscotch Base
- Whey
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)