Marks & Spencer Collection perfectly matured Christmas Pudding
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1299kj (311 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1299kj (311 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 46.75 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 46.8 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 45.28301886792453% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.3% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 8 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 27.7g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sainsbury's, Sainsbury's Taste The Difference, Taste The Difference Christmas Pudding (Similarity score: 25.96)
- Waitrose Gluten Free Christmas Pudding (Similarity score: 26.57)
- Carrefour Tartelette À La Framboise (Similarity score: 28.81)
- Snowy Lodge Luxury 8 Month Matured Christmas Pudding (Similarity score: 30.79)
- Casino Amandine Aux Poires (Similarity score: 32.24)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 32.63)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 32.64)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 32.64)
- Morrisons Rich Fruit Christmas Pudding (Similarity score: 34.73)
- La Fournée Campaniere Tartelettes Aux Framboises (Similarity score: 34.88)
- Monoprix,monoprix Gourmet Tartelette Aux Framboises (Similarity score: 35.06)
- Iceland Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 36.66)
- Pasticceria Veneta Crostata Alle Mele (Similarity score: 37.52)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 39.36)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 39.37)
Ingredients List
- Vine Fruit
- Ruby Port
- Stout
- Free Range Eggs
- Sugar
- Dried Cranberries
- Humectant
- Water
- Orange Zest
- Almond
- Molasses
- Demerara Sugar
- Single Cream
- Spice
- Lemon Peel
- Yeast
- Salt
- Vinegar
- Wheat Gluten
- Emulsifier
- E472e
- Sunflower Oil
- Brandy
- Rapeseed Oil
- Palm Oil
- Concentrated Lemon Juice
- Flour Treatment Agent
- Vegetable Suet
- Wheat Flour
- Brandy Soaked Glacé Cherries
- Cognac
- Chilean Flame Raisins
- Pecan Nut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)