Carrefour Tiramisu au Citron
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 991kj (237 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 991kj (237 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 3.8g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 45.783132530120476% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.8% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 6 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Créations,intermarché Tiramisu Au Citron L'acidité Les Créations (Similarity score: 5.66)
- Achatz Hello Good Pie (Similarity score: 16.25)
- Luicella's Ice Cream Gebrannte Mandel Ahornsirup (Similarity score: 17.76)
- Indulgent Chocolate Ice Cream With Nutty Roasted Almond Pieces, Chocolate Almond (Similarity score: 18.50)
- Tartelette Pommes (Similarity score: 19.94)
- Lejonet & Björnen Texas Fudge (Similarity score: 20.36)
- Délisse,marque Repère Tiramisu Citron (Similarity score: 21.86)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 22.01)
- Pâturages Tiramisu Mascarpone (Similarity score: 22.20)
- Kings, Kings Super Markets Inc Kings, Almond Horns (Similarity score: 22.52)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Ice Cream Birthday Cake (Similarity score: 22.72)
- Globus Käsekuchen (Similarity score: 22.99)
- Globus Käsekuchen Hoch Halb (Similarity score: 22.99)
- Three Twins Ice Cream Organic Ice Cream With Cookies (Similarity score: 23.45)
- Giant Eagle Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 23.47)
Ingredients List
- Water
- Free Range Chicken Egg Yolk
- Lemon
- Alcohol
- Lemon Juice From Concentrate
- Corn Starch
- Vegetable Fiber
- Natural Flavouring
- Thickener
- Emulsifier
- Gelling Agent
- Glucose Syrup
- Natural Lemon Flavouring
- Preservative
- Natural Lemon Flavouring
- Natural Flavouring
- Concentrated Lemon Juice
- Safflower
- Lemon Juice
- Sugar
- Mascarpone
- Cream
- Skimmed Milk Powder
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)