Tartelette Pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 3.8g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 49.35064935064935% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.4% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 9 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lejonet & Björnen Texas Fudge (Similarity score: 7.80)
- Caramel Flavored Reduced Fat Ice Cream* With Twix Cookie Bar Pieces And A Chocolatey Swirl (Similarity score: 10.60)
- Perry's Ice Cream Almond Amaretto Ice Cream (Similarity score: 11.01)
- Perry's Ice Cream Company Inc Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Nutty Pistachios (Similarity score: 11.01)
- Centerpiece Desserts, Organic Pie, Apple (Similarity score: 13.14)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 14.74)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.48)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Ice Cream Birthday Cake (Similarity score: 15.99)
- Waves Of Sweet Pineapple And Toasted Graham Cracker Swirls Mixed In A Tropical Coconut Rum Ice Cream, Beach Bum Coconut Rum (Similarity score: 16.02)
- Achatz Hello Good Pie (Similarity score: 16.13)
- Franprix Glace Vanille Macadamia (Similarity score: 16.88)
- Foodtown Ice Cream (Similarity score: 17.40)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 17.57)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 17.70)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 17.80)