Carrefour Vanille chouchou
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 899kj (215 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 899kj (215 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 4.8g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 58.53658536585367% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.5% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Bac Vanille Macadamia (Similarity score: 5.68)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Strawberry & Homestyle Vanilla, Strawberry & Homestyle Vanilla (Similarity score: 6.41)
- Western Family Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 6.88)
- Ice Cream, Spumoni (Similarity score: 6.88)
- Real Ice Cream French Vanilla (Similarity score: 9.31)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 9.44)
- Dean's Country Fresh 100% Real Ice Cream (Similarity score: 9.83)
- Hannaford Bros Co Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 10.01)
- Ice Cream (Similarity score: 10.07)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 10.19)
- Ice Cream (Similarity score: 10.32)
- Meadow Gold Ice Cream (Similarity score: 10.46)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 10.46)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.47)
- Ice Cream (Similarity score: 10.67)