Carte d'Or Crème Glacée au rhum Carte d'Or
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 841kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 841kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 5.1g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 68% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 13.90)
- Eskiss,marque Repère Crème Glacée Café (Similarity score: 14.13)
- Oatly! Strawberry Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 14.18)
- Eisbär Eis Gmbh Beste Blueberry Pie Icecream (Similarity score: 14.19)
- Tartelette Fraise Chantilly (Similarity score: 14.40)
- Hacendado Panna Cotta Caramelo (Similarity score: 14.56)
- Wasabi Flavour Ice Cream (Similarity score: 14.81)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.81)
- Paradis Crème Glacée Café Marbrée Café (Similarity score: 15.05)
- Altiflore Glace Vanille De Madagascar Dahu (Similarity score: 15.05)
- Creme Glacée Pistache (Similarity score: 15.25)
- Pilpa Bûche Chocolat Pistache (Similarity score: 15.38)
- Creamer (Similarity score: 15.42)
- Caramel Vanilla Ice Cream (Similarity score: 15.47)
- Dahu Altiflore Glace Vanille De Madagascar (Similarity score: 15.58)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Stabiliser
- Emulsifier
- Flavouring
- Concentrated Lemon Juice
- Sugar
- Cream
- Grape
- Glucose Syrup
- Water
- Rum
- Butterfat
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)