Eskiss,Marque Repère Crème glacée café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 844kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 844kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 65.9090909090909% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.9% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 4.20)
- Tartelette Fraise Chantilly (Similarity score: 6.64)
- Carte D'or Glace À La Vanille (Similarity score: 6.75)
- Gildo Rachelli Creme Glacee Straciatella Demeter 125ml (Similarity score: 8.70)
- Sia Glass Sia Glass Vanilj (Similarity score: 8.79)
- Bioladen* Eiscreme Vanille (Similarity score: 9.15)
- Creme Glacée Pistache (Similarity score: 9.21)
- Erhard Crème Glacée À La Violette Erhard (Similarity score: 9.36)
- San Marco Gelato Al Tiramisù (Similarity score: 9.90)
- Caramel Vanilla Ice Cream (Similarity score: 10.14)
- Casino Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 10.38)
- Wasabi Flavour Ice Cream (Similarity score: 10.69)
- Paradis Crème Glacée Café Marbrée Café (Similarity score: 10.82)
- Ice Cream, Southern Peach (Similarity score: 11.36)
- Unilever Carte D'or Vanille (Similarity score: 11.50)
Ingredients List
- Water
- Colour
- Emulsifier
- Gelling Agent
- E412
- Coffee
- Glazing Agent
- E904
- Coconut Oil
- Cream
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Glucose Syrup
- Dark Chocolate
- Coffee Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)