Tartelette fraise chantilly
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 4.2g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 9 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 5.46)
- Eskiss,marque Repère Crème Glacée Café (Similarity score: 6.64)
- Carte D'or Glace À La Vanille (Similarity score: 8.58)
- San Marco Gelato Al Tiramisù (Similarity score: 8.97)
- Caramel Vanilla Ice Cream (Similarity score: 9.81)
- Creme Glacée Pistache (Similarity score: 9.85)
- Mega Star Cappuccino (Similarity score: 10.21)
- Bioladen* Eiscreme Vanille (Similarity score: 10.29)
- Sia Glass Sia Glass Vanilj (Similarity score: 10.62)
- Casino Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 11.17)
- Gildo Rachelli Creme Glacee Straciatella Demeter 125ml (Similarity score: 11.82)
- Erhard Crème Glacée À La Violette Erhard (Similarity score: 12.15)
- Sainsbury's Madagascan Vanilla Ice Cream (Similarity score: 13.05)
- Strawberry Incredible Organic Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 13.21)
- Carrefour Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 13.29)