Amarena dark cherry gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 3.8 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3.77g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.77g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 87.41721854304636% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 87.4% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 9 |
| Sodium | 47mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 47mg |
| Sugars | 26.42g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.42g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Glace Café Avec Confiseries Au Café (Similarity score: 11.81)
- Cremissimo Tiramisu (Similarity score: 12.11)
- Carte D'or Les Classiques Vainilla (Similarity score: 12.59)
- Artisan Smooth & Creamy Gelato (Similarity score: 13.24)
- Strawberry With Chocolate Flakes (Similarity score: 14.05)
- Dino Helado Coco (Similarity score: 14.19)
- Premiata Cremeria Artigianale Gelato Artigianale Fiordilatte (Similarity score: 14.52)
- Siviero Maria, G7 Gelato Panna Con Frutti Di Bosco (Similarity score: 15.55)
- Auchan Glace Saveur Crème Brûlée Aux Éclats De Caramel (Similarity score: 15.92)
- Carrefour Saveur Crème Brûlée & Amandes Caramélisées (Similarity score: 15.96)
- Whole Foods Market,whole Foods Raspberry Cheesecake Italian Gelato (Similarity score: 16.04)
- Whole Foods, Whole Foods Market Caramel & Sea Salt Italian Gelato (Similarity score: 16.31)
- Carrefour Tarrina Helado Chocolate Sin Lactosa (Similarity score: 16.34)
- Carte D'or Carte D'or (Similarity score: 16.36)
- Carte D'or Carte D'or Façon Glacier Glace Saveurs Macadamia Et Vanille Bac (Similarity score: 16.39)
Ingredients List
- Milk
- Egg
- E410
- Sunflower Lecithin
- E330
- Natural Flavouring
- E440a
- Cane Sugar
- Amarena Cherries
- Cream
- Coconut Oil
- Chicory Root
- Dextrose
- Glucose
- Almond
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)