Carte d'or Poire Williamine crème glacée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 5.4g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.69565217391305% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.7% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Roundy's Roundy's, Select, Gelato, White Chocolate Raspberry (Similarity score: 7.15)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Fudge Brownie 500ml (Similarity score: 7.67)
- Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Carrefour Vanille Macadamia (Similarity score: 9.91)
- Anderson Dairy Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.60)
- Food Club French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 10.69)
- French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 10.72)
- Lunds & Byerlys Artisan Gelato (Similarity score: 10.84)
- Lovin' Scoopful Gourmet Light Ice Cream (Similarity score: 10.88)
- Perry's Ice Cream Company Inc Ice Cream (Similarity score: 10.95)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 10.99)
- Triple Vanilla Premium Ice Cream, Triple Vanilla (Similarity score: 11.02)
- Wine Ice Cream (Similarity score: 11.09)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cake & Frosting Flavored Ice Creams Confetti Candies Cake Pieces (Similarity score: 11.50)
- Food Town Stores Inc Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 11.68)
Ingredients List
- Whole Milk
- Milk Proteins
- Rice Flour
- Corn Starch
- Concentrated Lemon Juice
- Natural Flavouring
- Lemon
- Cream
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Pear Puree
- Egg Yolk
- Inulin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)