Thiriet Feuilleté au Saumon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1042kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1042kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.6g |
| Saturated Fat | 6.1g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 37.888198757763966% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.9% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 5 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ravioli Del Plin (Similarity score: 11.68)
- Chicken Thighs (Similarity score: 13.20)
- U Poitrine De Porc Tranchée Barbecue (Similarity score: 17.56)
- Eclair Vanille (Similarity score: 20.28)
- De Angelis Piu Voglia Tortelloni Alla Zucca (Similarity score: 20.61)
- Carrefour,carrefour Premier Prix Haché Au Boeuf* (Similarity score: 22.68)
- Maître Coq Pintade Farcie Aux Figues Et Au Foie Gras De Canard (Similarity score: 23.72)
- Topco Associates Inc Dutch Apple Pre Baked Pie, Dutch Apple (Similarity score: 25.30)
- Sweet P's Bake Shop Apple Crumb Pie (Similarity score: 25.30)
- Chop House Angus Sirloin Steak Burger (Similarity score: 26.18)
- Smoked Pork Knuckles, Smoked Pork (Similarity score: 27.22)
- Charal Barbecue 4 Hachés De Boeuf & Sachet D'assaisonnement Spécial Grillades (Similarity score: 27.56)
- Charal 4 Hachés De Bœuf Et Sachet D'assaisonnement Spécial Grillades (Similarity score: 27.56)
- Schani Punjabi Tandoori Roti (Similarity score: 28.22)
- Cheese Ravioli (Similarity score: 28.97)
Ingredients List
- Filling
- Wheat Flour
- Mustard
- Dill
- Salt
- Garlic
- Vegetable Broth
- Flavouring
- Pepper
- Margarine
- Milk
- Colza Oil
- Palm Oil
- Water
- Salt
- Emulsifier
- Acidity Regulator
- Flavouring
- Cheese
- Cheddar
- Pasteurised Egg Yolk
- Onion
- Cream
- Modified Starch
- Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)