Jessie Lord Bakery Llc. Dutch Apple Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.882352941176471 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.42g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.42g |
| Saturated Fat | 6.45g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 194mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 194mg |
| Sugars | 19.35g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Inspired By Happiness Dreamin' Of Strawberries Delicious, Melt In Your Mouth White Chocolate Shortcake Layered With Succulent Strawberry Fruit Filling Topped With Real Whipped Cream And White Chocolatey Drizzle , Dreamin' Of Strawberries (Similarity score: 14.63)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 15.52)
- Rocky Mountain Pies Apple Crumb Pie (Similarity score: 15.65)
- Chudleigh's Blossoms Pie (Similarity score: 16.12)
- Panarama Inc Strawberry Cheesecake (Similarity score: 17.59)
- Triple Berry Blossoms Flaky, Sugar Glazed Pastry Folded Around Freshly Peeled Northern Spy Apples, Blueberries, Blackberries And Raspberries, Triple Berry (Similarity score: 18.81)
- Ice Cream (Similarity score: 19.03)
- Gastone Lago Dolce Crostata (Similarity score: 19.22)
- Pastéis De Nata (Similarity score: 20.27)
- Cream & Cheese Brioche, Cream Chese (Similarity score: 20.46)
- Turkey Hill Dairy Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.68)
- Cedar Crest Specialties Inc Peanut Butter Cup Ice Cream (Similarity score: 22.01)
- Nancy's, King's Pastry Nancy's Best, Short Cake, Strawberry (Similarity score: 22.41)
- Cheesecake (Similarity score: 22.84)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 23.26)
Ingredients List
- Apple
- Salt
- Dextrose
- Cinnamon
- E282
- E202
- Molasses
- Natural And Artificial Flavouring
- E415
- Flour
- Palm Oil
- High Fructose Corn Syrup
- Water
- Sugar
- Oat Flakes
- Modified Starch
- Brown Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)