Lipari Foods Operating Company Llc Strawberry Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9.090909090909092 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.48g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.48g |
| Saturated Fat | 3.52g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 24.858757062146893% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.9% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 10 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 16.48g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cheesecake (Similarity score: 23.08)
- Frozen Pie Dessert (Similarity score: 25.23)
- Heroically Herby Roasted Tomato And Pesto Quiche (Similarity score: 25.66)
- Claim Jumper Pumpkin Pie, 36 Oz (Similarity score: 26.69)
- Patisseries Du Monde Makrouts (Similarity score: 28.35)
- Asda 2 Garlic Chicken Kievs (Similarity score: 28.42)
- Becel Becel Light (Similarity score: 28.77)
- Brioche (Similarity score: 29.09)
- M&s Blueberry Jot Cross Buns (Similarity score: 29.95)
- Hummus & Crackers Lunch Kit (Similarity score: 30.72)
- P&w Hamburger Sauce (Similarity score: 30.83)
- Michel & Augustin Pâte À Tartiner Cacahuètes (Similarity score: 31.11)
- Gastone Lago Dolce Crostata (Similarity score: 31.55)
- Eclairs Panache (Similarity score: 31.76)
- Handcrafted Crinkle Cookies (Similarity score: 31.79)
Ingredients List
- Strawberry
- E422
- Preservative
- Wheat Flour
- Water
- Pie Shortening
- Rhubarb
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Dextrose
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)