findus 4 BeefBurger
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0.1 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 38.095238095238095% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.1% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 5 |
| Sodium | 216.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- No Name Beef Steak Burgers (Similarity score: 12.93)
- Sottili & Fragranti,food Italia Margherita Pizza (Similarity score: 19.07)
- Everyday Saucisses Cocktail (Similarity score: 19.50)
- Pierożek Gołąbki Z Mięsem (Similarity score: 19.97)
- Golden & Crispy 3 Amigos Grilled Melts Cheese Sandwich (Similarity score: 22.90)
- Thon Entier Á L'huile D'olive (Similarity score: 22.92)
- Marks & Spencer 2 Scottish Lochmuir Lemon & Herbs Salmon Fillets (Similarity score: 25.34)
- Decò Pizza Margherita (Similarity score: 25.84)
- Pizza Margherita (Similarity score: 25.84)
- Flammekueche (Similarity score: 26.89)
- Maître Coq Paupiette De Dinde À La Forestière (Similarity score: 27.25)
- Cocagne,ramirez & Ca (filhos) Sa Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 27.30)
- Vince & Sons Tortellini (Similarity score: 27.44)
- Apple Pie (Similarity score: 27.81)
- Panache Des Landes Tartinable Rillettes 100% Canard Au Piment D'espelette (Similarity score: 28.59)
Ingredients List
- Beef Meat
- White Pepper
- Water
- Wheat Flour
- Skimmed Milk Powder
- Dextrose
- Salt
- Antioxidant
- Yeast Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)