chinois
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151.0kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 0.85g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.740740740740739% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.7% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 5 |
| Sodium | 244.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 244.0mg |
| Sugars | 20.9g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bon Appetit Torta Chinos (Similarity score: 23.41)
- Plain Bagels (Similarity score: 24.14)
- Matindoux Chinois (Similarity score: 24.29)
- Mas De Saboth Chinois (Similarity score: 25.73)
- Ķelmēni Rankas Rudzu Rupjā Maize (Similarity score: 26.99)
- Esselunga Verdure Grigliate (Similarity score: 27.14)
- Power Bar Power Gel Original (Similarity score: 28.10)
- Rewe Beste Wahl Kaffee Kuchen Quark (Similarity score: 29.51)
- Tradipan Pan De Arándanos (Similarity score: 29.82)
- Morrisons Coleslaw (Similarity score: 30.23)
- Little Ny Pretzels (Similarity score: 31.31)
- Despi Pommes Dauphines (Similarity score: 31.73)
- Pommes Dauphines (Similarity score: 31.82)
- U Beignet A L'abricot (Similarity score: 32.44)
- Beignets À L’abricot Du Roussillon (Similarity score: 33.15)