Chocobó quescrem
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 74.78260869565217% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 74.8% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 24.4g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 9.85)
- Gelato Italia, Gelato D'italia Gelato D'italia Coupes Glacees Cioccolato (Similarity score: 9.95)
- Nestle Kit Kat Drumstick (Similarity score: 10.84)
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 10.93)
- Caramel Caribou Premium Ice Cream, Denali Caramel Caribou (Similarity score: 11.10)
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 11.72)
- Ice Cream With Blueberry Cheesecake (Similarity score: 11.72)
- Giant Eagle Ice Cream, Chocolate Fudge (Similarity score: 12.28)
- Quality Chekd Dairies Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 12.72)
- Rewe Beste Wahl Eis Cookie Dough (Similarity score: 13.19)
- Sammontana Barattolino (Similarity score: 13.91)
- Tastee, Classic Cookies'n Cream (Similarity score: 14.09)
- Supreme Fresh Granny Smith Apples (Similarity score: 14.20)
- Sammontana Sammontana (Similarity score: 14.47)
- Purple Cow Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 14.58)