FRESHASIA FOODS Azuki Ben Bun
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1094kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1094kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 0.2 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.4g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 41.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.7% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 4 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 17.5g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Tarte Normande (Similarity score: 14.87)
- Irrisitible Tarte Pommes Avec Cannelle Croute Profonde (Similarity score: 15.87)
- Real Ice Cream (Similarity score: 20.44)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 20.44)
- Classic Käsekuchen (Similarity score: 21.77)
- Our Family Premium Ice Cream (Similarity score: 22.77)
- 12 Profiteroles (Similarity score: 23.08)
- Good Humor, Unilever Chocolate Eclair Frozen Dessert Bars (Similarity score: 23.60)
- Fraisier (Similarity score: 24.38)
- Food Town Stores Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 24.92)
- Georpa Éclairs Fruits Exotiques (Similarity score: 25.58)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Vanilla Pecan (Similarity score: 26.34)
- Pie (Similarity score: 26.96)
- Spartan Spartan, Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 27.50)
- Pastéis De Nata (Similarity score: 27.60)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Humectant
- Acidity Regulator
- Thickener
- Water
- Sugar
- Azuki Beans
- Starch
- Palm Oil
- Yeast
- Building Agent
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)