Claude leger Flan Pâtissier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 69.16666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.2% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 16.1g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Bio,u Palmiers Feuilletés Pur Beurre (Similarity score: 12.94)
- Nestlé Sandwich Vainilla (Similarity score: 14.93)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 15.17)
- Almond With Salted Caramel Swirls & Pieces Of Almond Brittle Non Dairy Frozen Dessert, Caramel Almond Brittle (Similarity score: 15.58)
- Uncle Harry's Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 16.63)
- Deep, Perry's Ice Cream Co Inc Deep Sea Treasure Premium Ice Cream (Similarity score: 19.57)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 20.41)
- Butterscotch Ice Cream With Butterscotch Pieces And A Toffee Flavored Ribbon, Butterscotch Toffee (Similarity score: 20.60)
- Holiday Gingerbread Cookie Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.23)
- Ice Cream (Similarity score: 21.39)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 21.49)
- Pb 'n Cones Vanilla Flavored Ice Cream Peanut Butter Swirls Dipped Cone Pieces, Pb 'n Cones (Similarity score: 21.58)
- Picard 12 Profiteroles (Similarity score: 21.90)
- Farmhouse Turtle Pie Butter Pecan Premium Ice Cream Swirled With Sea Salt Caramel And Coated Pecans (Similarity score: 21.92)
- Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 22.16)
Ingredients List
- Filling
- Sugar
- Salt
- Milk
- Nut
- Celery
- Fish
- Sugar
- Whole Milk Powder
- Butterfat
- Whole Fresh Eggs
- Wheat Flour
- Butter
- Whole Fresh Eggs
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)