Nestlé Sandwich vainilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 71.7948717948718% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.8% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 144mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 144mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Almond With Salted Caramel Swirls & Pieces Of Almond Brittle Non Dairy Frozen Dessert, Caramel Almond Brittle (Similarity score: 11.44)
- Claude Leger Flan Pâtissier (Similarity score: 14.93)
- Deep, Perry's Ice Cream Co Inc Deep Sea Treasure Premium Ice Cream (Similarity score: 16.58)
- Holiday Gingerbread Cookie Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.27)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 18.98)
- Butterscotch Ice Cream With Butterscotch Pieces And A Toffee Flavored Ribbon, Butterscotch Toffee (Similarity score: 20.05)
- Beehive Bread & Pastry Co Banana Cream Pie (Similarity score: 20.05)
- Deluxe Lemon Dessert (Similarity score: 20.78)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 21.91)
- Uncle Harry's Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 21.93)
- Turkey Hill Turkey Hill, All Natural Gelato, Sea Salted Caramel (Similarity score: 22.00)
- Farmhouse Turtle Pie Butter Pecan Premium Ice Cream Swirled With Sea Salt Caramel And Coated Pecans (Similarity score: 22.83)
- Markets Of Meijer Pie (Similarity score: 23.16)
- Kroger Cheesecake (Similarity score: 23.48)
- Markets Of Meijer Pumpkin Chiffon Pie (Similarity score: 23.58)