Clearly Organic, Associated Wholesale Grocers Inc. Clearly organic, organic cereal, raisin bran
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1293kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1293kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 10.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.27g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.27g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 1 |
| Sodium | 209mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 209mg |
| Sugars | 25.45g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Zak Nordyke Holistic Fitness Zucchini Bread (Similarity score: 26.65)
- Wing Sauce (Similarity score: 30.96)
- Trader Joe's Organic High Fiber O's Cereal (Similarity score: 31.61)
- Funghi Porcini (Similarity score: 32.96)
- Salatmesteren Remoulade (Similarity score: 33.02)
- Kashi Kashi Go Rise (Similarity score: 34.59)
- Chestfords Remoulade Dänische Art (Similarity score: 35.52)
- Dan Qinx Hamburger Sauce (Similarity score: 36.91)
- Whole Foods Markets Nummy Cubbies (Similarity score: 37.32)
- Whole Foods Market, Rt Wholesale Llc Whole Foods Market, Petite Market Salad (Similarity score: 39.16)
- Reggia, Pasta Reggia Reggia Penne Ziti Semola Gr 500 (Similarity score: 39.26)
- Lifestyle Evolution Inc Fiber Bar (Similarity score: 39.48)
- Panda Panda, Cherry Licorice (Similarity score: 40.27)
- Kashi Go Original Breakfast Cereal Nongmo Project Verified (Similarity score: 41.13)
- La Vie Claire Véritable Pain D'épices De Dijon (Similarity score: 41.40)
Ingredients List
- Whole Wheat
- Raisin
- Wheat Bran
- Cane Sugar
- Cane Sugar Syrup
- Barley Malt Extract
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)