Lifestyle Evolution Inc. Fiber bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1301kj (311 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1301kj (311 calories/kcal) |
| Fiber | 26.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 26.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 189mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 189mg |
| Sugars | 17.78g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kashi Kashi Go Rise (Similarity score: 25.60)
- Kashi Go Original Breakfast Cereal Nongmo Project Verified (Similarity score: 37.43)
- Kashi Kashi Golean Cereal Original 1 6oz (Similarity score: 39.22)
- Kashi Golean Cereal Original 21oz (Similarity score: 39.22)
- Clearly Organic, Associated Wholesale Grocers Inc Clearly Organic, Organic Cereal, Raisin Bran (Similarity score: 39.48)
- Trader Joe's Organic High Fiber O's Cereal (Similarity score: 41.26)
- Reggia, Pasta Reggia Reggia Penne Ziti Semola Gr 500 (Similarity score: 45.25)
- Chestfords Remoulade Dänische Art (Similarity score: 47.46)
- Waitrose Coleslaw (Similarity score: 47.52)
- Millefeuille (Similarity score: 47.74)
- Funghi Porcini (Similarity score: 47.81)
- Dan Qinx Hamburger Sauce (Similarity score: 47.81)
- Zak Nordyke Holistic Fitness Zucchini Bread (Similarity score: 48.01)
- Whole Foods Market, Rt Wholesale Llc Whole Foods Market, Petite Market Salad (Similarity score: 48.20)
- Sunshine Burgers Falafel 3 Organic Veggie Burgers (Similarity score: 48.20)
Ingredients List
- Gnu High Fiber Blend
- Carrot
- Carrot Juice
- Natural Flavouring
- Rice
- Wheat Protein Isolate
- Salt
- Baking Powder
- Nutmeg
- Cinnamon
- Allspice
- Chicory Root Inulin
- Fruit Juice
- Rice Dextrins
- Plum
- Walnut
- Non Gmo Canola Oil
- Raisin
- Vegetable Glycerin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)