Wing Sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1297kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1297kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.882352941176471 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.9 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 7 |
| Sodium | 210.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 210mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dan Qinx Hamburger Sauce (Similarity score: 20.32)
- Salatmesteren Remoulade (Similarity score: 21.13)
- Waitrose Coleslaw (Similarity score: 23.78)
- Chestfords Remoulade Dänische Art (Similarity score: 26.93)
- Stars Potato Salad (Similarity score: 27.31)
- Reggia, Pasta Reggia Reggia Penne Ziti Semola Gr 500 (Similarity score: 28.47)
- Ciro Bruschetta Caviar D'aubergine Sans Gluten (Similarity score: 30.24)
- Les Tartinables Caviar D'aubergine (Similarity score: 30.24)
- Clearly Organic, Associated Wholesale Grocers Inc Clearly Organic, Organic Cereal, Raisin Bran (Similarity score: 30.96)
- Rxb Green Coffee Capsule (Similarity score: 31.04)
- Weis Amish Macaroni Salad (Similarity score: 31.86)
- Weis 2 Go Amish Macaroni Salad (Similarity score: 31.86)
- Le Houmous Aux Zestes De Citron (Similarity score: 32.41)
- Houmous Aux Citrons (Similarity score: 32.41)
- Whole Foods Market, Rt Wholesale Llc Whole Foods Market, Petite Market Salad (Similarity score: 33.63)
Ingredients List
- Tomato Puree
- Garlic
- Lemon Juice Concentrate
- Spice
- Red Bell Pepper
- Natural Garlic Extract
- Natural Smoke Flavouring
- Paprika
- E415
- Honey
- Cider Vinegar
- Molasses
- Yellow Mustard
- Salt
- Prepared Horseradish
- Garlic
- Dehydrated Onion
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)