Coconut milk non dairy frozen dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 15 |
| Sodium | 57mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 57mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- G7 Banana (Similarity score: 15.27)
- G7 Cocco (Similarity score: 17.46)
- Carrefour Coco (Similarity score: 18.58)
- Rios, Penny Spaghetti Eis (Similarity score: 18.70)
- G7 Yogurt Con Frutti Di Bosco (Similarity score: 20.42)
- Leader Price Glace Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 22.09)
- Bruno Gelato Gelato Amarena (Similarity score: 22.10)
- Sammontana Gelateria (Similarity score: 22.36)
- Flete Helado Sabor A Leche Merengada (Similarity score: 22.54)
- Prestige Gelato, Bananas Foster (Similarity score: 22.59)
- Auchan Dame Blanche X4 (Similarity score: 22.81)
- Auchan Glace Citron Meringué (Similarity score: 22.95)
- Langnese Tiramisu Eis (Similarity score: 23.06)
- Whole Foods, Whole Foods Market Caramel & Sea Salt Italian Gelato (Similarity score: 23.53)
- Gourmet Gelato (Similarity score: 23.53)
Ingredients List
- Water
- Colour
- E461
- E414
- E410
- Sea Salt
- Natural Mint Flavouring
- Natural Flavouring
- E412
- Sugar
- Coconut Milk
- Coconut Oil
- Glucose Syrup
- Maltodextrins
- Chocolate Pieces
- Dextrose
- Pea Protein
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)