Delhaize Lard petit déjeuner nature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.1g |
| Saturated Fat | 7.9g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 40.101522842639596% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.1% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bio Village,marque Repère 4 Saucisses De Strasbourg Fumées Au Bois De Hêtre (Similarity score: 13.32)
- Salam Poulet Bœuf (Similarity score: 15.25)
- Pizza Margherita (Similarity score: 18.35)
- Cora,groupe Louis Delhaize Saucisses Blanche Cora (Similarity score: 19.59)
- Thiriet Filets De Sardine (Similarity score: 20.21)
- Tre Mulini Pizza (Similarity score: 22.50)
- Houmous Aux Cocos De Paimpol (Similarity score: 23.16)
- Wild Mike's Wild Mike's Ultimate Pizza Supreme (Similarity score: 26.43)
- Pommes Dauphine (Similarity score: 26.75)
- Sardines Au Basilic Et Au Thym (Similarity score: 27.68)
- Cotes De Porc Cuites (Similarity score: 28.30)
- (Similarity score: 29.79)
- Saucisse De Poulet (Similarity score: 32.21)
- Auchan Nuggets De Poulet (Similarity score: 32.43)
- Merguez Bio (Similarity score: 32.99)
Ingredients List
- Pork Meat
- Salt
- Glucose Syrup
- Antioxidant
- Preservative
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)