Deluxe ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.29g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.29g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 55.52099533437014% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 24.29g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mini Profiteroles (Similarity score: 6.72)
- Butterscotch Ice Cream With Peanut Butter Swirl And Chocolate Flavored Crisp Rice Pieces (Similarity score: 10.71)
- Ancel,dr Oetker Cheesecake (Similarity score: 10.76)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 11.80)
- Picard 12 Profiteroles (Similarity score: 13.00)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 13.11)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.27)
- Ben & Jerry's, Unilever Pumpkin Cheesecake Ice Cream With A Graham Cracker Swirl, Pumpkin Cheesecake (Similarity score: 13.83)
- Hacendado Helado Dulce De Leche (Similarity score: 14.60)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 15.08)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 15.36)
- Chocolate Sundae Vanilla Ice Cream With A Chewy Chocolate Center And Chocolate & Vanilla Crunch Bars, Chocolate Sundae (Similarity score: 15.72)
- Kroger Cheesecake (Similarity score: 15.89)
- Julie's Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.11)
- Le Fraisier (Similarity score: 16.64)
Ingredients List
- Ice Cream
- Nestle Baby Ruth Pieces
- Caramel Swirl
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)