Ancel,Dr. Oetker Cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1080kj (259 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1080kj (259 calories/kcal) |
| Fiber | 0.261 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.26 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 7.39g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 59.12% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.1% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 133mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 133mg |
| Sugars | 21.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Deluxe Ice Cream (Similarity score: 10.76)
- Picard 12 Profiteroles (Similarity score: 10.96)
- Mini Profiteroles (Similarity score: 11.03)
- Ice Cream Roll Strawberry Shortcake, Strawberry (Similarity score: 13.18)
- Le Fraisier (Similarity score: 14.07)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 14.41)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 14.63)
- Leader Price Eclair Café (Similarity score: 14.89)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 14.97)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 16.51)
- Hacendado Helado Dulce De Leche (Similarity score: 17.30)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.58)
- Uncle Harry's Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 17.94)
- Ice Cream (Similarity score: 18.35)
- Food Town Stores Inc Chocolate Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 18.72)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)